Příprava čaje Gunpowder

I když je pravlastí gunpowderu Čína, ale důležité plantáže dnes najdeme dále třeba na Srí Lance nebo v Taiwanu, velké oblibě se tento čaj těší doslova po celém světě. Pokud se proto ptáme, jak správně gunpowder připravit, neexistuje na tuto otázku jediná správná odpověď. Vždy zkrátka záleží na tom, jestli je vám bližší spíše západní nebo čínský způsob přípravy.

Například v Maroku je Gunpowder jednou z důležitých přísad tradičních čajových nápojů z máty. Pokud je nicméně řeč o vhodných způsobech přípravy gunpowderu jako takového, existují v podstatě dvě hlavní varianty. Začněme nejprve s tou nejklasičtější, které nás učí čajová kultura starověké Číny. Za čínským způsobem přípravy stojí nejenom o něco více úsilí, ale především doslova tisíciletá zkušenost, díky které je touto cestou možné dosáhnout té nejplnější chuti, kterou je možné vůbec z čaje vykřesat.

Vhodné je mít při této příležitosti tradiční čínské čajové nádobí. Do gaiwanu dáme požadované množství čaje, který zalijeme vroucí vodou. Zamícháme a rovnou naléváme. Tato první várka však slouží pouze nahřátí nádobí a rozbalení lístků. Čj opět zalijeme vodou o teplotě mezi 90 – 95 °C, a necháme asi minutu odstát. Důležité je držet se právě tohoto času. Pokud necháme gunpowder louhovat déle, bude se už tak totiž dít na úkor výsledné chuti nápoje! A to je vše.

Zažitý způsob, jakým se gunpowder připravuje za hranicemi Číny je přece jen o něco jednodušší, ale zároveň se v tom skutečně důležitém příliš neodlišuje od tradičního čínského postupu. I zde totiž čaj louhujeme asi minutu. Tentokrát nám stačí obyčejná konvice a hrníčky. Do konvice dáme čaj v orientačním množství zhruba 1 čajové lžičky na 150 ml hotového čaje. Zalijeme vodou o teplotě kolem 90 °C. První nálev můžeme opět můžeme použít k nahřátí nádobí, ale pokud nechceme, nemusíme. Po minutě je čaj připravený.

Abychom vůbec měli příležitost vychutnat si skutečně kvalitní gunpowder plné chuti, je samozřejmě nejdříve důležité vědět, jak samotný čaj vůbec máme uschovat. V některých domácnostech se totiž dodnes můžeme setkat s čajem „uschovaným“ v krabičce z papíru, která leží blízko sporáku na okenní římse, a celý den na ní svítí slunce. Samozřejmě. Takovýto způsob skladování je vším, jenom ne cestou, jak čaji napomoci uchovat si jeho ideální vlastnosti co nejdéle.

Ptáte se, kam tedy čaj opravdu patří? Nejde o nic složitého.

V prvé řadě je třeba se snažit za každých okolností zabránit kontaktu čajových lístků se vzduchem. V opačném případě totiž hrozí riziko rychlejší oxidace, která se samozřejmě zároveň rovná zhoršení chuťových vlastností čaje. Spolu s naším prvním balením gunpowderu bychom se tak zároveň měli poohlédnout také po nějaké vzduchotěsné nádobě či dóze, která nás před oxidací bezpečně ochrání.

Co se týče samotného místa, kam je dobré náš čaj uložit, máme v zásadě dvě možnosti. Vždy je přitom důležité hlavně to, aby čajové lístky nebyly vystaveny slunečnímu svitu, a navíc ležely na nějakém chladnějším místě. Ideální tak může být nádobu s gunpowderem uložit třeba do komory nebo do spíže, kde nehrozí působení slunce ani vyšší teploty. Obecně je zkrátka vhodné jakékoliv temnější místo.

Zajímavou a často neprávem přehlíženou možností, která umožňuje gunpowderu udržet po delší dobu většinu jeho důležitých vlastností ale může být i skladování čaje v lednici! Právě v použití lednice pro jeho skladování totiž spočívá tajemství uchování sytě zeleného zabarvení vlastního nálevu! Pokud totiž gunpowder skladujeme ve spíži, podaří se nám obvykle udržet jeho charakteristickou chuť i vůni. Nálev však místo jasně zelné může získat spíše nažloutlou barvu. Pokud gunpowder skladujeme v lednici, jeho barva vždy zůstane přirozeně zelená.