Objevte kouzlo čaje z citronové trávy

Čaj z citronové trávy je bylinný čaj ze stejné rostliny, ze které se vyrábí citronový olej, kulinářské bylinky a svíčky citronella. Tato rostlina je již dlouho základem asijské kuchyně – zejména thajské. Používá se jako kulinářská bylina k dochucení pokrmů a jako bylinný lék na řadu onemocnění.

Čaj z citronové trávy se může pochlubit jedinečnou citronovou chutí bez trpkého kousání. Zjistěte více o čaji z citronové trávy včetně jeho zdravotních přínosů, vedlejších účinků a návodu, jak ho správně připravit.

Co je to čaj z citronové trávy?

Čaj z citronové trávy se vyrábí ze sušených listů nebo stonků rostliny citronové trávy známé pod botanickým názvem Cymbopogom. Rostlina citronová tráva roste v teplejších oblastech a pochází z jižní Asie. Dnes se tato rostlina často pěstuje pro použití v čaji a esenciálních olejích v jihovýchodní Asii včetně Indonésie a Filipín.

Rostlina citronová tráva je také běžně známá pod názvy tanglad, tráva s ostnatým drátem, citronelová tráva a hedvábná hlava. Rostlina má mnoho různých druhů včetně citronelové trávy, ale druh používaný pro čaj je převážně Cymbopogon citratus. Čaj přirozeně neobsahuje kofein a lze si ho vychutnávat po celý den bez nežádoucích vedlejších účinků na spánek. Běžně se také přidává jako příchuť do černého čaje.

Chuťový profil

Čaj z citronové trávy se vyznačuje lehce citronovou chutí bez svíravých a štiplavých tónů klasických citronů. Je mírně nasládlý a vyznačuje se svěží, energickou chutí. Čaj Lemongrass je při louhování světle žlutý a ve svém aroma se pyšní tóny citronu.

Zdravotní účinky čaje z citronové trávy

1. Může zefektivnit trávení

Čaj z citronové trávy je již dlouho základem indické a tradiční asijské medicíny. Často se předepisuje jako prostředek na podporu trávení, protože působí jako přírodní diuretikum. Čaj z citronové trávy může pomoci zmírnit příznaky žaludečních potíží včetně nevolnosti a bolesti žaludku. Citronová tráva má také protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, které mohou díky přítomnosti polyfenolů a antioxidantů pomoci předcházet infekcím, jež mohou poškodit trávení.

Studie publikovaná v časopise Journal of Young Pharmacists zkoumala účinky čaje z citronové trávy na trávení. Vědci zjistili, že listy čaje z citronové trávy mají ochranné účinky proti žaludečním vředům a žaludečním problémům způsobeným aspirinem a absolutním etanolem. Studie byla provedena na myších a k poskytnutí přesvědčivých důkazů o ochranných účincích čaje z citronové trávy u lidí je zapotřebí dalšího výzkumu. Protizánětlivé vlastnosti mohou také pomoci zmírnit bolesti žaludku tím, že snižují zánět.

2. Podpora hubnutí

Přínosy čaje z citronové trávy vám mohou také pomoci rychleji zhubnout. Čaj z citronové trávy vám může pomoci rychleji zhubnout tím, že podpoří metabolismus a nahradí kalorické sladké nápoje. Lékařský výzkum čaje z citronové trávy stále probíhá a má smíšené výsledky. Nahrazením sladkých nápojů, jako jsou limonády a džusy, čajem z citronové trávy však můžete snížit množství kalorií a rychleji dosáhnout svých cílů při hubnutí.

Citronová tráva se v minulosti používala také jako diuretikum. Pití čaje z citronové trávy pomáhá zbavit tělo přebytečných odpadních látek a může pomoci urychlit metabolismus. Samotné pití čaje nepovede k masivnímu úbytku hmotnosti. Místo toho přidejte detoxikační čaj z citronové trávy ke zdravé stravě a cvičebnímu plánu.

3. Je plný antioxidantů

Čaj z citronové trávy je bylinný čaj, který je plný antioxidantů. Tyto antioxidanty pomáhají eliminovat volné radikály, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Volné radikály způsobují v těle oxidační stres, který v podstatě způsobuje rozpad buněk a přirozených procesů. Volné radikály jsou spojovány s některými typy rakoviny a také s předčasným stárnutím.

Antioxidační vlastnosti těchto čajových lístků mohou také pomoci zabránit růstu některých rakovinných buněk. Memorial Sloan Kettering Cancer Center uvádí, že laboratorní testy prokázaly, že citronová tráva brzdí růst rakoviny. Je důležité poznamenat, že tyto laboratorní testy byly provedeny na zvířatech, nikoli na lidech. Většina vědců připisuje tyto potenciální zdravotní účinky kyselině citralové, geraniové a cholorogenové, které jsou obsaženy ve stoncích a listech citronové trávy.

4. Může snižovat krevní tlak

Čaj z citronové trávy může snižovat krevní tlak tím, že snižuje zánět a navozuje uvolnění. Studie stále probíhají, ale stávající výzkumy dávají důvod domnívat se, že čaj z citronové trávy může být prospěšný pro osoby s vysokým krevním tlakem.

Studie publikovaná v lékařském měsíčníku Forum Monthly zkoumala účinky čaje z citronové trávy na vysoký krevní tlak u myší. Studie poskytla 72 lidským účastníkům buď zelený čaj, nebo čaj z citronové trávy, který měli pít denně. Na závěr studie vědci zjistili, že u osob, které pily čaj z citronové trávy, došlo k mírnému snížení krevního tlaku. Rovněž se u nich výrazně snížila srdeční frekvence a zvýšila se relaxace.

5. Může chránit zdraví srdce

Jedním z hlavních zabijáků jsou srdeční choroby. Čaj z citronové trávy pomáhá chránit zdraví srdce a předcházet závažným srdečním onemocněním, jako je infarkt a krevní sraženina. Čaj z citronové trávy obsahuje protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat záněty v cévách a tepnách. Díky tomu se krevní buňky snáze pohybují a snižuje se riziko hromadění krevních destiček, které způsobují tvorbu krevních sraženin.

‍Studie na zvířatech publikovaná v časopise Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research zkoumala vliv esenciálního oleje z citronové trávy na markery zdraví srdce u myší. Výzkumníci zjistili, že příjem citronové trávy vedl ke snížení celkové hladiny cholesterolu. Vysoká hladina LDL cholesterolu je již dlouho markerem srdečních onemocnění. Snížením hladiny cholesterolu může čaj z citronové trávy posílit zdraví srdce a odvrátit závažná onemocnění.

6. Posiluje imunitní systém

Citronová tráva pomáhá posilovat imunitní systém, protože je plná vitamínů a minerálů, které pomáhají zahnat nachlazení a chřipku. Čaj z citronové trávy obsahuje vysoké množství vitaminu C a vitaminu A, které pomáhají posilovat imunitu. Citronová tráva je tak oblíbeným prostředkem na podporu imunity, že ji lze nalézt v oddělení zdraví v mnoha obchodech s přírodními potravinami. Často ji také najdete v kapkách proti kašli a dalších prostředcích na podporu imunity v běžných obchodech s potravinami a v obchodech se zdravou výživou.

Uvařte si šálek horkého čaje z citronové trávy, který pomůže zklidnit bolest v krku. Protizánětlivé vlastnosti citronové trávy pomáhají snižovat zánět a zklidňovat podráždění sliznice krku.

Nežádoucí účinky čaje z citronové trávy

Čaj z citronové trávy je při konzumaci v malém množství bezpečný. Pití příliš velkého množství čaje z citronové trávy může mít negativní vedlejší účinky na zdraví žaludku a může způsobit další závažné stavy. Těmto nežádoucím účinkům se vyhněte konzumací malého množství čaje z citronové trávy. Zde je několik dalších věcí, které je třeba mít při pití tohoto bylinného čaje na paměti.

Alergie

Čaj z citronové trávy může vyvolat alergie u lidí, kteří jsou na rostliny citronové trávy alergičtí. Nepijte tento čaj, pokud jste alergičtí na citronovou trávu nebo citronelu. Okamžitě přestaňte čaj užívat, pokud se u vás objeví příznaky včetně otoku hrdla, potíží s dýcháním a kožní vyrážky.

Těhotné ženy

Těhotné nebo kojící ženy by neměly čaj z citronové trávy konzumovat. Neexistuje dostatek důkazů o tom, že je pro těhotenství bezpečný. Před použitím bylinných produktů v těhotenství nebo při kojení se vždy poraďte se svým lékařem.

Jak připravit čaj z citronové trávy

Čaj z citronové trávy lze konzumovat jako horký nebo ledový čaj. V obou případech by se měl čaj vařit ve vroucí vodě. V případě ledového čaje stačí směs před podáváním s ledem nebo uložením do chladničky nechat vychladnout na pokojovou teplotu.

Při vaření čaje vždy používejte pramenitou nebo filtrovanou vodu, aby se zvýraznily jeho nejlepší chutě. Začněte s kvalitními čajovými lístky nebo stonky citronové trávy. Pro dosažení maximální chuti můžete použít sušenou i čerstvou citronovou trávu nebo se rozhodnout pro pohodlné použití čajových sáčků.

Jednoduchý recept na čaj z citronové trávy

Složení:
300 ml vody
1 čajová lžička čerstvých nebo sušených listů citronové trávy
Sladidlo (VOLITELNĚ)
Limetková ozdoba (VOLITELNĚ)

Postup:

  1. V hrnci na sporáku převařte vodu nebo použijte konvici s regulovanou teplotou a ohřejte vodu do varu
  2. Přidejte lístky citronové trávy do čajového sítka a vložte je do šálku.
  3. Vroucí vodu nalijte do čajového šálku a louhujte 5 až 8 minut.
  4. Vyjměte čajové sítko. Přidejte sladidla, například med nebo hnědý cukr, a podle potřeby ozdobte limetkou.

Citronová dobrota

Čaj z citronové trávy je osvěžující nápoj, který lze pít horký nebo studený. Může se pochlubit celou řadou zdravotních přínosů od možného snížení krevního tlaku až po zvýšení obranyschopnosti organismu. Je také oblíbený v aromaterapii a šálek čaje z citronové trávy může pomoci při detoxikaci a zlepšení relaxace. Pití čaje z citronové trávy je nejen zdravé, ale také chutné. Jemná citronová příchuť ve spojení s mírnou sladkostí dělá z tohoto bylinného čaje opravdové potěšení. Nalijte si šálek čaje a vychutnejte si tento živý bylinný čaj.