čaj Yin Jan

Slavný čínský bílý čaj známý pod jménem Yin Jan, proslul mimo jiné jako produkt získávaný z mimořádně odolných keřů čajovníků, které dokáží tvořit velké a už na pohled lákavé pupeny. Zatímco bílý čaj jako takový dnes můžeme pořídit původem hned ze čtyřech různých provincií, Yin Jan oproti tomu pochází pouze z dvou z nich, kterými jsou Zhen He a Fuding. Blahodárné činky bílého čaje na lidské zdraví jsou dnes velice dobře známé, a právě jim dokonce mnozí z nás vděčí za své vůbec první krůčky ve světě čajového obřadu. Je proto s podivem, Yin Jan, někdy také přezdívaný jako Stříbrná jehla podle dostupných pramenů ve své dnešní podobě pochází teprve z konce osmnáctého století.

Yin Jan, nezřídka považovaný za skutečnou perlu mezi bílými čaji, není vůbec jednoduché vyrobit. Třeba už proto, že je získáván z čajových lístků pouze těch největších, nejsilnějších a především neporušených pupenů čajovníků, které můžeme získat pouze ze skutečně zdravých keřů. Popíjení čaje Yin Jan je proto vždy dech beroucím zážitkem, během kterého nás každý náš hlt přímo utvrzuje v tom, že právě přicházíme do kontaktu s vůbec tím nejsilnějším, co našemu zdraví může čaj jako takový nabídnout.

Co se týče vzhledu tohoto čaje, ve srovnání s klasickým zeleným čajem je barva jeho nálevu už na první pohled o poznání světlejší a přechází více do žluté. V podstatě bychom mohli říci, že svým odstínem se často blíží světlejšímu medovému zabarvení. Během samotné přípravy si rovněž nezapomeňte všimnout také dalšího charakteristického znamení , kterým je rychlý přechod barvy čajového lístku bezprostředně po zalití, kdy tento získává charakteristický světle zelený nádech.

Pokud jde o vůni připraveného nálevu čaje Yin Jan, očekávejte spíše lehčí a v každém případě velice svěží tóny dávající vzpomenout vůni právě rozkvetlých květin. Chuť připraveného nálevu je potom na rozdíl od klasických zelených čajů výrazně jemnější a spíše nasládlá.

I proto je možné tento čaj určitě doporučit nejen skutečným čajovým gurmánům, kteří již takříkajíc dobře ví, do čeho jdou, ale stejně tak naopak i prakticky každému, kdo se ve skutečně kvalitních čajích teprve začíná pomalu orientovat. Nejenom díky jeho poměrně nenáročné přípravě, ale třeba také kvůli tomu, že ve srovnání s klasickým zeleným čajem ani výrazně delší doba louhování nemusí vést k přespříliš hořké chuti.

Ostatně ne nadarmo je proto Yin Jan často představován jako ten vůbec nejsladší ze všech bílých čajů. Jedním z tajemství stojících za jeho jemným výrazem je totiž určitě také nezbytná pečlivost při sklízení i další úpravě čajových lístků, bez které by tyto chuťové vlastnosti čaje Yin Jan vůbec nebyly myslitelné. Veškeré lístky je tak třeba již na čerstvém vzduchu skutečně svědomitě oddělit od veškerých zbytků stonků, a s podobným rozmyslem je následně třeba přistupovat i k jejich následnému sušení.

To se odehrává nejprve na slunci, kdy je třeba jednotlivé lístky zbavit sedmdesáti procent vlhkosti , abychom následně mohli přistoupit k dalším fázím vysoušení, které již tentokrát probíhají pod střechou. Samotné sušení se přitom odehrává za výrazně nižších teplot, než je obvyklé u jiných druhů čajů, a to především z toho důvodu, aby se podařilo v maximální možné míře uchovat bílou barvu vznikajícího čaje. Pokud totiž procesy sušení probíhají za vyšších teplot, mají čajové lístky tendenci více žloutnout něž bělat. Spolu s tím také platí, že zatímco u ryze zelených čajů při jejich výrobě bráníme oxidaci prostřednictvím vysokých teplot, v případě produkce bílého čaje je touto bariérou spíše nedostatek vlhkosti.