Zelený čaj Gunpowder

Jak potvrdí zřejmě každý zkušenější milovník čaje, Gunpowder sice řadíme mezi čaje zelené, ale považovat jej zkrátka za obyčejný zelený čaj, který má akorát své lístky smotané do malých kuliček, by bylo velkou chybou a možná i přímo barbarstvím. Gunpowder totiž vždy bezpečně poznáme díky jeho specifické chuti evokující ořechy či dub.

A navíc má své tradiční místo na stole mnoha světových kultur, které právě přípravu čaje gunpowder povýšily na snad až uměleckou disciplínu. Pokud i vy stále žijete v domnění, že tento druh čaje je třeba vždy připravovat „klasickou“ cestou, určitě se zkuste seznámit i s dalšími způsoby jeho přípravy, jak se s nimi můžeme setkat například během marockých čajových rituálů.

gunpowder je však mimořádně atraktivním druhem zeleného čaje především už díky samotným svým vlastnostem. Každá jedna jeho kulička je tak výsledkem pečlivé selekce jen těch nejkvalitnějších a zároveň dostatečně dlouhých lístků čajovníků, které plodí svahy čajových plantáží čínské provincie Zhejiang.

Sebrané čajové lístky jsou následně jeden po druhém smotány do charakteristických drobných kuliček, podle kterých gunpowder většinou bezpečně rozezná i teprve začínající milovník čajového obřadu. Z hlediska jeho zpracování je ke zdárnému výsledku třeba lístky usušit až po zmíněném zválení. Dodejme v této souvislosti, že ještě v poměrně nedávné minulosti se kuličky gunpowderu získávaly ručním (!) zpracováním každého lístku. Teprve nyní je už standardem strojové zpracování.

Samozřejmě to ale neplatí vždy! Pokud jste tak vyznavači skutečně exkluzivního gunpowderu, stále máte možnost pořídit čaje získané pomocí těch nejtradičnějších historických postupů, díky kterým ve své domácnosti můžete servírovat gunpowder, který by svým vzhledem, vůní a především chutí obstál i v těch nejkonzervativnějších kruzích Číny 19. století.

Bylo by však velice zavádějící, pokud bychom v nástupu automatizace do zpracování Gunpowderu viděli pouze ústup od tradiční přípravy čaje. Moderní zpracování pomocí speciálně pro tuto operaci vyvinutých strojů totiž kromě zvýšení objemu produkce především umožňuje z čajových lístků získat ještě intenzivnější chut‘ a aroma, které v sobě skrývají. Už proto, že zabraňují polámání či jakémukoliv jinému poškození čajového lístku.

Výsledkem tak je gunpowder ve své nejkoncentrovanější podobě, jehož plnou chut‘ je bez přehánění možné uchovat i během skladování trvajícího třeba dlouhé desítky let.

I přesto, že vydrží dlouhá léta, se samozřejmě gunpowder vždy vyplatí kupovat co nejčerstvější. Jak jej poznáme? Docela jednoduše. Při výběru je dobré dát přednost gunpowderu, jehož kuličky se tak trochu lesknou. Právě tento jejich lesk je totiž hlavní známkou čerstvosti čaje.

Spolu s tím také platí, že podobně je dobré si všímat také samotné velikosti jednotlivých kuliček čaje. Na rozdíl od mnoha druhů ovoce totiž ty největší z nich nejsou známkou té nejvyšší kvality. Ve skutečnosti je tomu totiž spíše naopak. Čím menší jsou jednotlivé čajové kuličky, tím kvalitnější gunpowder držíte v rukou.

Zelený čaj gunpowder můžete zakoupit zde.