čaj Tie Guan Yin

Evropa měla svojí Železnou lady, v Číně pro změnu můžeme najít Železnou Bohyni. Pod tímto tradičním názvem můžeme najít jeden z vůbec nejslavnějších čajů řazených mezi oolong. Železná bohyně, stejně tak známá pod označením Tie Guan Yin, se přitom od ostatních čajů této kategorie kromě svého mýtického původu odlišuje především tím, její lístky prochází ještě o něco delší oxidací, než je u čajů označovaných jako oolong. Výsledkem je nezaměnitelné intenzivní kouřové aroma, podle kterého Železnou Bohyni vždy bezpečně poznáme takříkající i poslepu.

Kromě svých specifických chuťových vlastností je oolong Tie Guan Yin po celém čajovém světě dobře známý i díky kouzelné legendě, která stojí v základu historie jeho pěstování. Před mnoha a mnoha staletími žil na území provincie Fujian ve svém skromném příbytku jeden chudý farmář. Vedl sice prostý život, ale nikdy si na nic nestěžoval. Jediné, co ho však už delší dobu stále více tížilo na srdci byla malá svatyně ležící v jeho sousedství. Dlouhé desítky let se o ni totiž nikdo nestaral, a proto čím dál více chátrala. Farmář proto jednoho dne svatyni poklidil, a zapálil uvnitř kadidlo na počest Železné Bohyně milosti, které byla svatyně zasvěcena.

V noci se mu potom ve snu zjevila sama Bohyně, a potěšena jeho ušlechtilým skutkem mu řekla, že za svatyní najde velký poklad. Druhý den tedy farmář vstal, a podle rady Bohyně se vydal na místo, kde však našel jen jediný malý čajový keř. Připravil si z něj proto čaj, a už po prvním šálku bezpečně věděl, že Železná Bohyně nelhala. Právě onen keř byl oním starodávným pokladem!

Uchvácen opojnou chutí a vůní čaje, začal se starat o kouzelný keř, a brzy se o čaj podělil se svými sousedy, kteří jej rovněž počali pěstovat. Sláva čaje Tie Guan Yin se mohla začít šířit dál.

Jak jsme si naznačili už na začátku, Tie Guan Yin patří mezi čaje označované jako oolong. Ty můžeme zjednodušeně popsat coby jakýsi mezistupeň mezi čajem černým a zeleným. Svoji specifickou barvu i chuť přitom oolong získává získává během zpracování, které spočívá především v odlišné míře oxidace, díky které tento polozelený nebo žlutozelený čaj získává odlišné množství kofeinu, ale i některé další vlastnosti.

Tie Guan Yin nebo chcete-li Železná Bohyně pak má své zvláštní místo mezi ostatními oolongy díky ještě o něco delší oxidaci, než je v této kategorii obvyklé. Spolu s tím se také její lístky odlišují i samotným tvarem, který je více zakulacený než je běžné.

Přestože už samotný název tohoto čaje může do své náruče nahnat množství zvědavců, které zajímá, jak vlastně chutná čaj pojmenovaný po Bohyni milosti, naprostá většina jeho oddaných pijáků potvrzuje, že tomuto čaji zůstali věrní především díky silné chuti i vůni, za kterou Tie Guan Yin vděčí právě déletrvajícímu procesu oxidace.

Samotný čajový nálev potom poznáme podle charakteristického zabarvení na pomezí zlaté a hnědé, které doprovází silné kouřové aroma. Spolu s tím jeho chuť můžeme popsat spíše jako plnou, ovocnou a nasládlou. Protože Železná Bohyně patří mezi oolong čaje, očekávejte také vyšší množství kofeinu, než je zvykem u běžných zelených čajů, ale přece jen pořád o poznání nižší, než jaké obsahuje čaj černý.

Často se proto můžeme setkat s názorem, že tento náš druh čaje je vynikajícím prostředkem, jak vstoupit do nového dne. Jeho obsah kofeinu je totiž dostatečně vysoký na to, aby nás brzy po probuzení nastartoval pro první raní úkoly, ale zároveň toho kofeinu není tolik, abychom se cítili zbytečně nabuzení.

Na úplný závěr ještě dodejme, že čaj Tie Guan Yin se může pochlubit také důležitými pozitivními účinky na lidské zdraví. Mimo jiné totiž umí snižovat hladinu cholesterolu v krvi, stejně jako dokáže ulevit při žaludečních potížích.