Černé čaje

Černý čaj je u nás klasikou. Také si rádi dopřejte šálek černého čaje? Pojďme si ho více přiblížit.

O černém čajiČerný čaj se od ostatních oblíbených kvalitních čajů (zelený čaj, oolong, bílý čaj) liší tím, že prochází delší oxidací. Je vyráběn z lístků Camellia sinensis, stejně jako ostatní jmenované druhy. Na rozdíl od nich však obsahuje více kofeinu a má silnější vůni. Černý čaj neztrácí během skladování svou vůni. Ta mu vydrží i několik let.

Budete-li hledat černý čaj v Čině, nenechte se zmást. Najdete ho pod názvem červený čaj.

A jak se černý čaj vyrábí? Nejdříve se sklidí lístky rostliny. Poté se nechají zvadnout. Méně kvalitní čajové lístky se drtí, řezají a stáčejí. Končí pak v čajových sáčcích. Jejich výroba je prováděná strojově. Ruční zpracování je typické pro čaje vyšší kvality.

Čajové lístky procházejí oxidací. Její úroveň pak určuje kvalitu čaje. Poté se lístky usuší a třídí se podle velikostí a dalších kritérií.

Účinky černého čajeDíky oxidaci, kterou černý čaj prochází, má vyšší obsah kofeinu. Proto má čaj povzbudivé účinky a oceníte ho tak především při duševní práci či zátěži. Je zdravější než šálek kávy. Povzbuzení způsobuje také vitamín B1, který rovněž obsahuje.

Černý čaj pozitivně působí i na psychiku člověka. Dokáže vám zvednout náladu a poradí si také se žaludečními potížemi. Dalšími pozitivními účinky je snížení cholesterolu v krvi a hladiny glukózy. Má také silné antioxidační účinky.

Oblíbené druhy černého čajeObecně rozlišujeme čtyři druhy černého čaje. Jde o listové, granulované, práškové a lisované čaje. Nejkvalitnější jsou listové čaje, které mají velké a středně velké listy. Většinou jsou stočené do dlouhých a tenkých trubiček. Granulované a práškové čaje mají sytou barvu a výraznou chuť. Nemají však téměř žádné aroma. Z konkrétních druhů černých čajů si jmenujme alespoň ty nejznámější. Jsou jimi:

Indické čaje

  • Darjeeling: Jde o nejdražší a nejkvalitnější čaj na světě. Prodává se s podrobným označením. Dejte si však pozor na směsi, které se často prodávají pod jménem Darjeeling. Má světlejší barvu zavářky a vyznačuje se mandlovo-květovým aroma.
  • Assamský čaj: Vyznačuje se oranžovým či červeným nálevem se sladovým aroma. Některé jeho druhy se označují jako „Irish Breakfast“.
  • Sikkimský čaj: Více se dostává do podvědomí teprve od 80.let 20.století. Je specifický a podobá se Darjeeling. Je však méně aromatický.
  • Nilgiris: Pochází z jižní Indie. Není moc aromatický a chutí se podobá cejlonským čajům.

Čínské čaje

  • Kimunya: Samostatný druh se prodává málo. Je součástí oblíbené směsi „English Breakfast“. Má červený nálev s výrazným aroma.
  • Lapsang Souchong: Je připravovaný v pecích. Je obohacen aromatem z jehličnatých listů.
  • Yunnanský čaj: Tyto čaje jsou svou chutí výjimečné. Mají tmavě hnědou barvu a zajímavé aroma.

Prodávají se i různé směsi černých čajů.

Příprava černého čajeA jak správně připravit černý čaj? Pochopitelně máme na mysli přípravu sypaného čaje. Na zalití čaje v pytlíku nic složitého není.

Kvalitní sypaný čaj by se měl připravovat z kvalitní chutné vody. Obvykle se nedoporučuje voda z kohoutku. Když už ji volíte, tak natočte do konvice studenou. Lepší je však použít balenou neperlivou vodu. Můžete ji vařit v elektrické varné konvici, ale lepší je použít kovovou nádobu.

Množství černého čaje je na vás. Obvykle se používá čajová lžička čaje na jeden šálek. Vždy zalívejte čaj vařící vodou. V opačném případě se nebudou moci uvolit všechny látky obsažené v čajových lístcích. Čaj louhujte od dvou do šesti minut.